reklama

Nemocnica a Rehabilitácia.

Človek by si predstavil veľkú budovu s dlhými chodbami, typickým zápachom, neosobnými stenami natretými neurčitou farbou a plnými čakárňami. Možno to tak zo začiatku vyzeralo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Začiatok sa však datuje do roku 1890 kedy sa táto konkrétna nemocnica začala formovať do dnešnej podoby. Zopár rokov najprv fungovala ako denná ošetrovňa pre deti a sídlila v neveľkom dome. Návštevníci si môžu prečítať o jej vzniku v jednej zo vstupných vestibúl kde je vystavená jej história až po dnes. Vždy keď tadiaľ prechádzam neveriacky krútim hlavou. Jej zakladatelia museli mať úžasnú víziu do budúcnosti. Na rozdiel od mnohých nemocníc kde deťom patrí nanajvýš jedno krídlo, alebo poschodie, tu patrilo vždy všetko iba deťom a postupne sa rozrastala až do dnešných megalomanských rozmerov. Povedzte, je také niečo vôbec možné?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpoveď je áno. Takto totiž vyzerá dnes:

Naša detská nemocnica má dve osemposchodové budovy, ktoré poskytujú liečbu 250-tim lôžkovým pacientom a ambulantnú liečbu nespočetnému množstvu detí so širokého okolia. Tento rok nám pribudla tretia budova, ktorá má zatiaľ na jednom poschodí najnovšie neonatálne oddelenie so 100 postieľkami pre predčasne narodené deti. Sme jednou z prvých detských nemocníc čo má svoju helikoptéru a pristávaciu plochu na streche jednej z našich budov.

Máme tu detskú kardiológiu, neurológiu a neurogirurgiu, ortopédiu, chirurgiu, onkológiu, športovú medicínu, plastickú chirurgiu ,očné, krčné a ušné oddelenie, pneumológiu, oddelenie cystickej fibrózy, alergológiu, endokrinológiu, interné, urológiu, popáleninové oddelenie, oddelenie prvej pomoci, rádiológiu a špeciálnu diagnostiku, reumatológiu, psychiatriu, paliatívnu medicínu, rehabilitáciu a mnohé iné veľmi úzko špecializované odvetvia výlučne zamerané pre deti. Jediných dospelých nájdeme na popáleninovom oddelení, ktoré je regionálnym centrom pre severnú časť našeho štátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možno sa raz budem detailnejšie venovať opisu jednotlivých poschodí no dnes chcem spomenúť to naše. Pre každú nemocnicu tak dôležité a neodmysliteľné.

Rehabilitácia -zaberá celé druhé poschodie hlavnej budovy, no jedno naše odvetvie ktoré poskytuje iba ambulantnú liečbu športovcom od ranného veku, je vo vedľajšej budove. Tu naši fyzioterapeuti, ktorí sa čisto špecializujú na športovú rehabilitáciu, zdieľajú priestory s ortopédmi, športovou medicínou a rádiológiou poskytovanou priamo na tomto oddelení pre svojich pacientov. Týchto fyzioterapeutov je asi desať.

Väčšina z nás je teda zhromaždených na druhom poschodí kde sidli Rehabilitácia. No aj tak sme rozvetvení po celej budove ako veľká pavučina a na každom poschodí sa nájde jedna ambulancia, ktorá nám patrí, kde sú buďto pomôcky alebo ju môžeme využiť na privátne ošetrenie. My sme totiž oddelenie, ktoré má na starosti všetkých lôžkových pacientov z každeho oddelenia od predčasne narodených až po 18 ročných dospelákov a skutočných dospelákov ktorí sú na popaleninovom oddelení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naši pacienti sú objednaní vždy dopredu a pre ležiacich robíme rozpis každý večer, aby sme ráno vedeli kto je v akom stave a ako často nás potrebuje. Niekedy je to jeden krát, ale po väčšine dva krat za deň. Lekár nám pošle predpis, čo sa väčšinou deje elektronicky a naše sekretárky už vedia čo podniknúť. Bez nich by to jednoducho nešlo. Obtelefonovávajú pacientov, zapĺňajú nám náš denný rozvrh a prehadzujú ľudí ak sa to dá, aby sme mohli vybaviť čo najviac klientov vtedy, keď to im najviac vyhovuje . Vybavujú nám povolenia od poisťovní, koordinujú denne harmonogramy pre pacientov ktorí majú viac ako jednu terapiu v ten istý deň, aby sa nestalo, že niekto má v tú istú hodinu fyzio, occupational aj logopédiu, alebo nebodaj kontrolu u lekára. Ak potrebujeme, aby prišiel špecialista, ktorý robi ortézy alebo vozíky, zabezpečujú aby to bolo v tú istú hodinu keď je pacient predvolaný, aby sme mu ušetrili čas a nenaháňali ľudí z budovy do budovy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pamätám si časy, keď sme mali iba jednu sekretárku, ale to bolo pred skoro 20-timi rokmi, kedy aj náš personál tvorila malá skupinka ľudí. Dnes ich máme asi jedenásť. Majú čo robiť, lebo klientelu skoro 80 rehabilitačných pracovníkov je náročné korigovať. Personál našej Rehabilitácie sa rozdeľuje na Fyzioterapeutov, Occupational Therapists ( to je profesia zatiaľ na Slovensku neznáma a tak isto vo veľkej väčšine Európskych krajín, no existuje niečo ako ergoterapia čo však nie je to isté). Ďalej sú s nami Logopédi a Audiológovia. Pomocný personál tvoria naše sekretárky, ktoré som spomenula a rehabilitační pomocníci, čo sú ľudia, ktorí chodia pomáhať pri našich úkonoch, upratujú po nás, udržiavajú naše zariadenia v poriadku a hlásia nám poruchy. Zabezpečujú občas transport pacientov z poschodí do telocviční, aby nám ušetrili čas, pomáhajú rodinám pri prezliekaní, alebo kŕmení ak treba, alebo občas zabavia súrodencov, ktorí častokrát tak isto prichádzajú na naše terapie. Momentálne máme takýchto pomocníkov asi päť. Tvoria ich ľudia rôzneho veku s rôznym zázemím, ako sú napríklad študenti, ktorí si privyrábajú, či staršie dámy, ktoré chceli zmeniť svoju prácu, alebo mladý ľudia, ktorí sú na prestupnej stanici vo svojej kariére, alebo chcú byť flexibilní a mať viac času na rodinu. Občas sa k nim pridajú aj naši dobrovoľníci, ktorí patria pod svoje oddelenie a to si zaslúži minimálne ďalší článok na opísanie toho čo všetko pre nás robia. Pokúšala som sa o to v mojom prvom blogu nazvanom “ Život v jednej detskej nemocnici, alebo - Kde bolo tam bolo”.

Jednu špeciálnu skupinu dobrovoľníkov, ktorú musím spomenť, je “psia hliadka”. Sú to dobrovoľníci so svojimi špeciálne vytrénovanými štvornoými priateľmi a tým sa odlišujú od ostatných dobrovoľnikov. S viacerými máme dohodu a chodia na určité hodiny k určitým pacientom, pomáhať pri našich úkonoch.

Na druhom poschodí máme neveľkú čakáreň, keďže pacienti majú presne stanovené hodiny a čakacia doba je do 10 minút. Ďaľej sú tu privátne ordinácie logopédov, fyzio a occupational terapistov a audiológov, zopár telocviční, bazén, veľké spoločné priestory, kde má každý terapeut svoj stôl s počítačom, lebo väčšina dokumentácie, objednávok a platieb je už iba digitálna.

Každý máme svojský rozvrh práce, keďže niekto pracuje na plný uväzok ale veľa z nás na polovičný. Väčšina ľudí čo má rodinu pracuje už iba na polovičný.

Nuž a naše steny, zápach, čakárne a výzdoba? Tie som zámerne nespomenula, lebo by som potrebovala prinajmenšom ďalší deň. Ten pocit z nemocníc, ktorý som si so sebou priniesla z domu, z našich nemocníc, je ako vrátiť sa do čias dávnej minulosti. Nostalgický, smutný a pochmúrny. Táto nemocnica a ľudský pristup všetkých ktorí v nej pracujú odzrkadľuje neskutočnú radosť a nadšenie a hlavne spoluprácu všetkých zainteresovaných. K tomu patrí i celá komunita ktorej slúžime. Sme nezisková organizácia ktorá existuje vo veľkej miere hlavne vďaka dotáciám a organizovaným dobročinným akciám, ktoré neustále poriadame, aby sme mohli napredovať a poskytovať služby na najvyššej úrovni.

Sme ako obrovský úľ plný včiel, ktoré ustavične vylepšujú podmienky svojim návštevníkom, našim klientom, lebo nimi sú naše deti.

Deti - naša nová generácia, ktorá príde a prevezme raz žezlo, aby dokončila našu prácu a vybudovala na jej základoch niečo ešte veľkolepejšie. Deti sú ten najcennejší poklad ktorý máme a každá spoločnosť sa posudzuje práve podľa toho ako sa vie postarať o svojich najslabších a najmenších. A tak ako tie včely pracujeme i my, usilovne každý deň na malých každodenných povinnostiach ktoré vyčarovávajú úsmevy na tvárach a v srdciach našich potomkov a ich príbuzných, ktorí sú neodlučnou súčasťou tohto veľkého dobrodružstva zvaného život.

 

Beatrica Kovacova

Beatrica Kovacova

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyrastala som v jednom z najkrajších miest aké som kedy navštívila - v Piešťanoch na Slovensku. Do sveta Fyzioterapie som nazrela práve tam, no až v USA som mala príležitosť vidieť čo to vlastne všetko znamená. Deti a detská rehabilitacia - moja srdcová záležitosť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu