reklama

Fyzioterapia čo si, kto si?

Informácie o všetkých možných problémoch sa na nás sypú pri každom kliknutí myšou. Sme generáciou, ktorá má k dispozícii obrovské množstvo vedomostí nie vďaka našim starým rodičom, ale vďaka Gúglu. A tak sa pridávam aj ja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ako magickým šibnutím prútika si vieme v jednej sekunde zistiť ako sa hrá na gitaru či opraví vysavač. No ako som klikala tak som klikala, nikde som neobjavila dostatok informácií o tom ako vlastne vyzerá rehabilitácia v dnešnom svete a ako sa môže rozlišovať na rôznych kontinentoch. Dá sa vôbec také niečo prirovnať a vysvetliť či už laikovi alebo niekomu kto má o tento odbor záujem?

Ja ho stále považujem za odbor ktorý sa vyvíja mílovými krokmi a predsa nie dostatočne rýchlo v porovnaní s tým čo sa deje vo svete techniky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to odbor, ktorý si mnoho ľudí mýli s masérstvom či chiropraksiou. Fyzioterapia má rôzny štandard v každej krajine čo zálaží od vzdelania a úrovne poskytovanej starostlivosti.

Je to odbor ktorý je podľa slovenskej terminologie nelekársky no predsa tvorí veľmi dôležitu sučasť zdravotnej starostlivosti o človeka od narodenia až po jeho zánik. Rehabilitačný pracovnik, alebo fyzioterapeut je odborník, ktorý sa môže počas svojej praxe špecializovať podľa toho s akými diagnózami a s akými pacientami sa stretáva. Na Slovensku som sa častokrát stretávala so špecialistami v určitých technikách ako napríklad Vojtova alebo Bobáthova.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Spojených Štátoch je to trošku inak a špecializujeme sa podľa odborov ako pediatria, ortopédia, špecialista na rehabilitáciu rúk, neonatálny špecialista atď.

Keďže si v USA po skončení štúdia musíme obnovovať naše licencie, každý rok musíme absolvovať určitý počet hodín vzdelavánia. Tu sa môžeme šecializovať, alebo sa máme možnosť naučiť rôzne techniky, ktoré počas praxe kombinujeme, aby sme čo najlepšie vedeli poskytnúť pacientovi typ liečby, ktorý vyhovuje jeho typu postihnutia, jeho osobnosti, jeho prostriedkom, životnemu štýlu a prostrediu v ktorom sa pohybuje. Veľká väčšina z nás má certifikáty a znalosti z veľkej palety techník a tak môžeme namiešať zmes úkonov, ktoré by sa najlepšie hodili v danej situacií. Niektorý z nás sa rozhodnú vstúpiť do radov profesorov a prednášajú na univerzitách, alebo sa venujú výskumu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fyzioterapia je povolanie, ktoré si vyžaduje veľa akademickej zručnosti, ale tak isto flexibilnosti, schopnosti komunikovať nie len so svojimi kolegami, lekármi, svojim podporným personálom, ako sú sekretárky, ale aj inými špecialistami, s ktorými sa denne stretávame. Najväčšiu časť našej komunikácie tvoria samotý pacienti, naši klienti. Či už je to dospelý pacient, dieťa, rodič diaťaťa, jeho rodinný príslušník, alebo priateľ či priateľka. Našou prácou, okrem samotných terapeutických výkonov, je vo veľkej miere neustála komunikácia a poskytovanie informacií, ktorými sa snažíme ľudí naučiť ako pristupovať ku svojmu ochoreniu, ku svojmu stavu. Tak isto oboznamujeme ich najbližších o zmenách, ktoré budú potrebné pri každodennej starostlivosti či už je to informácia ako, kde zohnať správne ortopedické pomôcky,ako sa dostať z miesta na miesto, kde zohnať vozík či iný prepravný prostriedok, dokonca komunikujeme so školami aj učiteľmi ak je potrebné zabezpečiť hladký priebeh intergácie do školy či škôlky, alebo iných zariadení. Snažíme sa jednoducho pripraviť našich pacientov k dosiahnutiu čo najlepších výsledkov, aby sa vedeli vrátiť späť do bodu v ktorom začínali, po prípade ich posunúť vyššie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Škola je nepochybne veľmi dôležitým stupňom a vstupnou bránou do sveta fyzioterapie, no ako pri každom povolaní, človek získava vedomosti svojimi skúsenosťami každý deň pri každom novom prípade či novom probléme. Tieto skúsenosti, či už vďaka našej natrénovanej schopnosti analyzovať a pozorovať každý pohyb, alebo schopnosti predvidať situácie, ktoré potrebujú skúsené oko odborníka, narastajú a posúvajú nás dopredu.

Som veľkým fanúšikom fyzioterapie a počas mojej praxe som sa naučila ako dôležité je vedieť komunikovať s človekom či už malým, alebo veľkým, v jazyku, ktorému rozumie. Viesť rozhovor na úrovni, ktorú pochopí a v štýle, ktorý sa prenesie poza múry našej ordinácie a prenikne do každodenného života jedinca, ktorý potrebuje našu pomoc.

Častokrát je to práca mravenčia a vyžaduje si veľa trpezlivosti. Ale potom je vysledok o to sladší.

Pracujem v detskej nemocnici, kde mám tú česť učiť sa od mojich malých klientov a ich rodinných príslušníkov každý deň. Najväčšiu a asi najťažšsiu lekciu v ktorej sa stále zdokonaľujem, je práve hore spomenutá trpezlivosť.

Fzyioterapeuti majú možnosť zamestnať sa nie len v nemocniciach, ale aj na klinikách, alebo majú privátne ordinácie. Jednou zaujímavou sférou kde sú fyzioterapeuti zastúpený spolu s logopédmi a occupational therapists je školstvo. Nie v radoch učiteľov ako som spomínala, ale priamo medzi nimi. Rehabilitačný pracovník má ordináciu priamo v každej štátnej základnej škole. Účelom tohto zoskupenia je podchytiť prípady kedy ambulantná liečba nie je vyslovene potrebná alebo naopak, je potrebné ju doplniť aby dieťa veľa nevymeškalo. Niekedy je iba nutné dieťa monitorovať či už týždenne alebo mesačne a bolo by potrebné urobiť menšie zmeny v jeho triede či školskom prostredí, aby v ňom vedelo fungovať a tým sa zaoberajú naši kolegovia v školstve.

Ďalšou neodmysliteľnou sférou sú domovy dôchodcov, sanatóriá a home care, čiže starostlivosť priamo v príbytku pacienta. 

Možností máme veľa a tak isto príbehov a postrehov o ktoré by som sa rada podelila a možno pomohla posunúť niekoho ďalšieho o krok dopredu i týmto spôsobom. 

 

 

 

Beatrica Kovacova

Beatrica Kovacova

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyrastala som v jednom z najkrajších miest aké som kedy navštívila - v Piešťanoch na Slovensku. Do sveta Fyzioterapie som nazrela práve tam, no až v USA som mala príležitosť vidieť čo to vlastne všetko znamená. Deti a detská rehabilitacia - moja srdcová záležitosť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu